search
top
  Ourense Cultural

Ourense Cultural nº25: 1ª Quincena de MAYO

Ourense Cultural nº23: 1ª Quincena de ABRIL

Ourense Cultural nº23: 1ª Quincena de ABRIL

Ourense Cultural nº22: 2ª Quincena de MARZO

Ourense Cultural nº22: 2ª Quincena de MARZO

Ourense Cultural nº21: 1ª Quincena de Marzo, 2012

 

Este boletín bimensual trata de mantener informada a la población local de todas las actividades de carácter cultural que se desarrollan en la ciudad.

Ourense Cultural es una iniciativa de Fundación Cum Laude.

 


Día 1:

 

 

 

Exposición Museo Municipal “ Naqueles Vellos Pupitres”

 

19.30 CONCIERTO: “Ciclo de Música de Cámara Sen Batuta: IwonaSobotka& David Kadouch” Paraninfo de IES Otero Pedrayo

 

Asociación Xuvenil Amencer Exposición Nenos do mundo e a súa problemática”

 

 

 

Día 2:

20.30 Auditorio Municipal “Música y Danza “Quique Peón: ‘Alén da Croa’”

21.00 Catedral de Ourense. “V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraíso’” Capilla Flamenca

21.00 Concierto .Café Cultural Auriense “Funk’nBastards”

 

 

 

Día 3:

21.00 Concierto .Café Cultural Auriense “Roberto Sobrado”                

21.00 Sala Red Sounds “Three Seasons + InIbO” grupo sueco

21.30 Teatro Principal “Nacho Vegas” Entre o folk e o rock de autor, Nacho Vegas é un astro do panorama indie nacional.

 

Día 4:

19.00 Auditorio Municipal Cantareiras “Leilía

19.00  Teatro Principal Concierto de Violín y piano “José Manuel Álvarez Losada + Andreu Riera”

Exposición GALERÍA TONY FERRER, obra escultórica del autor, rúa canle.

 

 

Día 5:

 

A Sala Alterarte Campus Universitario unha nova exposición da súa serie Estado Crítico. 10 comisarios 10 artistas, “Ensamlandet” (Terra de Soidade), recolle obras da creadora Anna Katarina Martin e está comisariada por a crítica de arte ÁnxelaCaramés.

 

 

 

Día 6:

20.30 h. Igresia de Santa Eufemia : “V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraiso’” Raquel Alão e Daniel Oliveira

 

Galería de Arte Visol: “LATITUDES” obra de Vidal Souto, Tachibana y Alexandro

 

 

 

 

Día 7:

CINEBOX: CINE CLUBE PADRE FEIJOO OUFF “NADER E SIMIN, UNHA SEPARACIÓN” (Jodaeiye Nader azSimin) (2011, Irán) Sesións ás 18:00, 20:30 e 23:00 horas

19,30 H CINE EDIF POLITÉCNICO DE LA UNIVERSIDAD “The companymen” Entrada: 1 quilo de alimento non perecedoiro, para axudarao Banco de Alimentos de Ourense

23.00h Café Miudiño Concierto de “Ruben de Lis”

 

 

Día 8:

21.30 , Café Auriense Concierto  “TheTeta’s Van”

EXPOSICIÓN , Centro Cultural de la Diputación  “Evocando soños” de Méndez Paz

 

 

 

Día 9:

20.30 Teatro Principal ”V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraiso’” Alexander Melnikov

 

EXPOSICIÓN  Centro Cultural de la Diputación :Xavier Pousa

Xavier Pousa en Ourense

Inauguración 9 marzo

 

20.30 Centro Cultural de la Diputación ;Ciclo de Cine Clásico “El crepúsculo de los Dioses” de Billy Wilder

 

 

Día 10:

20.30 Sala Red Sounds “II Live for Madness Metal Fest”

21.00h Café Cultural Auriense “Trashtucada”

22.00h Teatro Principal “The Brew”

 

 

 

Día 11:

 

12.00h Auditorio de Ourense.Ni Fu Ni Fa Animación presentan “Universo Lácteo”, maxia, contos e cancións en torno á Vía Láctea, para fomentar a lectura e sensibilizar sobre a igualdade

20.00 Igrexa de Santiago das Caldas ”V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraiso’” “The Orlando Consort”

Teatro Principal “Concerlírica” LA BOHEME

 

Día 12: EXPOSICIÓN , Centro Cultural de la Diputación “Suave e Preciso” de Manuel Patinha

Centro de Exposicións Nova Caixa Galicia, Praza Maior “Auga, o sangue da terra”, de Manuel Valcárcel

 

 

 

Día 13:

Casa Da Xuventude”O Circuito de Creatividade”

 

Unha exposición de artes plásticas e video creación dun total de 14 mozos e mozas .Clausura

 

 

Día 14:

CINEBOX:  CINE CLUBE PADRE FEIJOO OUFF LE HAVRE (2011, Francia-Finlandia-Alemaña) Sesións ás 18:00, 20:30 e 23:00 horas

19,30 H CINE EDIF POLITÉCNICO DE LA UNIVERSIDAD “Los Lunes al Sol”Entrada: 1 quilo de alimento non perecedoiro, para axudar ao Banco de Alimentos de Ourense

 

Día 15:

Exposición Sala de Arte Volter “la Metamorfosis” lápiz y acuarela de Hector  Barros

20.00H Colegio de Médicos “La Medicina en la Era Genómica :Aplicaciones en Cancer y envejecimiento”

 

 

 

Ourense Cultural nº21: 1ª Quincena de Marzo, 2012

 

Este boletín bimensual trata de mantener informada a la población local de todas las actividades de carácter cultural que se desarrollan en la ciudad.

Ourense Cultural es una iniciativa de Fundación Cum Laude.

 


Día 1:

 

 

 

Exposición Museo Municipal “ Naqueles Vellos Pupitres”

 

19.30 CONCIERTO: “Ciclo de Música de Cámara Sen Batuta: IwonaSobotka& David Kadouch” Paraninfo de IES Otero Pedrayo

 

Asociación Xuvenil Amencer Exposición Nenos do mundo e a súa problemática”

 

 

 

Día 2:

20.30 Auditorio Municipal “Música y Danza “Quique Peón: ‘Alén da Croa’”

21.00 Catedral de Ourense. “V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraíso’” Capilla Flamenca

21.00 Concierto .Café Cultural Auriense “Funk’nBastards”

 

 

 

Día 3:

21.00 Concierto .Café Cultural Auriense “Roberto Sobrado”                

21.00 Sala Red Sounds “Three Seasons + InIbO” grupo sueco

21.30 Teatro Principal “Nacho Vegas” Entre o folk e o rock de autor, Nacho Vegas é un astro do panorama indie nacional.

 

Día 4:

19.00 Auditorio Municipal Cantareiras “Leilía

19.00  Teatro Principal Concierto de Violín y piano “José Manuel Álvarez Losada + Andreu Riera”

Exposición GALERÍA TONY FERRER, obra escultórica del autor, rúa canle.

 

 

Día 5:

 

A Sala Alterarte Campus Universitario unha nova exposición da súa serie Estado Crítico. 10 comisarios 10 artistas, “Ensamlandet” (Terra de Soidade), recolle obras da creadora Anna Katarina Martin e está comisariada por a crítica de arte ÁnxelaCaramés.

 

 

 

Día 6:

20.30 h. Igresia de Santa Eufemia : “V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraiso’” Raquel Alão e Daniel Oliveira

 

Galería de Arte Visol: “LATITUDES” obra de Vidal Souto, Tachibana y Alexandro

 

 

 

 

Día 7:

CINEBOX: CINE CLUBE PADRE FEIJOO OUFF “NADER E SIMIN, UNHA SEPARACIÓN” (Jodaeiye Nader azSimin) (2011, Irán) Sesións ás 18:00, 20:30 e 23:00 horas

19,30 H CINE EDIF POLITÉCNICO DE LA UNIVERSIDAD “The companymen” Entrada: 1 quilo de alimento non perecedoiro, para axudarao Banco de Alimentos de Ourense

23.00h Café Miudiño Concierto de “Ruben de Lis”

 

 

Día 8:

21.30 , Café Auriense Concierto  “TheTeta’s Van”

EXPOSICIÓN , Centro Cultural de la Diputación  “Evocando soños” de Méndez Paz

 

 

 

Día 9:

20.30 Teatro Principal ”V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraiso’” Alexander Melnikov

 

EXPOSICIÓN  Centro Cultural de la Diputación :Xavier Pousa

Xavier Pousa en Ourense

Inauguración 9 marzo

 

20.30 Centro Cultural de la Diputación ;Ciclo de Cine Clásico “El crepúsculo de los Dioses” de Billy Wilder

 

 

Día 10:

20.30 Sala Red Sounds “II Live for Madness Metal Fest”

21.00h Café Cultural Auriense “Trashtucada”

22.00h Teatro Principal “The Brew”

 

 

 

Día 11:

 

12.00h Auditorio de Ourense.Ni Fu Ni Fa Animación presentan “Universo Lácteo”, maxia, contos e cancións en torno á Vía Láctea, para fomentar a lectura e sensibilizar sobre a igualdade

20.00 Igrexa de Santiago das Caldas ”V Festival Internacional de Música ‘Pórtico do Paraiso’” “The Orlando Consort”

Teatro Principal “Concerlírica” LA BOHEME

 

Día 12: EXPOSICIÓN , Centro Cultural de la Diputación “Suave e Preciso” de Manuel Patinha

Centro de Exposicións Nova Caixa Galicia, Praza Maior “Auga, o sangue da terra”, de Manuel Valcárcel

 

 

 

Día 13:

Casa Da Xuventude”O Circuito de Creatividade”

 

Unha exposición de artes plásticas e video creación dun total de 14 mozos e mozas .Clausura

 

 

Día 14:

CINEBOX:  CINE CLUBE PADRE FEIJOO OUFF LE HAVRE (2011, Francia-Finlandia-Alemaña) Sesións ás 18:00, 20:30 e 23:00 horas

19,30 H CINE EDIF POLITÉCNICO DE LA UNIVERSIDAD “Los Lunes al Sol”Entrada: 1 quilo de alimento non perecedoiro, para axudar ao Banco de Alimentos de Ourense

 

Día 15:

Exposición Sala de Arte Volter “la Metamorfosis” lápiz y acuarela de Hector  Barros

20.00H Colegio de Médicos “La Medicina en la Era Genómica :Aplicaciones en Cancer y envejecimiento”

 

 

 

Ourense Cultural nº20: 2ª Quincena de Febrero

 

Día 16:

Club de lectura de Ourense. 19.30 h CAFÉ BOREA LA CENA” HERMAN KOCH, Asistencia libre, Organiza Fundación Cum Laude.

 

 

 

Día 17:

 

21.00h  CONCIERTO SalaTRoll “Muck and The Mires & The Out Takes”.

21.30. Arume, c/Ramon Puga 25 CONCIERTO “Double Couple Breakers”.

22.30 CAFÉ PLAZA Concierto-Recital ENAMORADOS en el Café plaza. Círculo Poético Ourensano.

 

 Día 18:

 

EXPOSICIÓN  Prego de Oliver .Centro Cultural Deputación hasta el 20 de Febrero del 2012.
 

Día 19:

Exposición GALERÍA TONY FERRER,obra escultórica del autor, rúa  da canle.12.00 H. AUDITORIO MUNICIPAL , Mago Xacobe: 13 anos de Maxia.
Día 20:

 

A Sala Alterarte Campus Universitario  inaugura unha nova exposición da súa serie Estado Crítico. 10 comisarios 10 artistasNesta ocasión, a mostra, titulada Ensamlandet (Terra de Soidade), recolle obras da creadora Anna Katarina Martin e está comisariada pola crítica de arte Ánxela Caramés.
 

Día 21:

 

Galería de Arte Visol: “LATITUDES” obra de Vidal Souto, Tachibana y Alexandro

 

Día 22: EXPOSICIÓN , Centro Cultural de la Diputación, Acuarelas Paisaxes da alma, por UxíaVeiga.

 

19,30 H CINE EDIF POLITÉCNICO DE LA UNIVERSIDAD “Un hombre soltero” (USA, 2009), de Tom Ford. Entrada: 1 quilo de alimento non perecedoiro, para axudar ao Banco de Alimentos de Ourense.

22.00H Café Cultural Auriense .Concierto de” La Pegatina” Rumba urbana catalana

 

Día 23:

 

Exposición Galería Manuel Marquez, Tábula Rasa é unha selección de 15 obras de Ángeles de Prado, Jesús Escudero e Gerardo Fraga abarcando en conxunto dende o expresionismo abstracto, o neopop e o materialismo, ate a pintura metafísica.

21.30h Café pop Torgal “Bigott” é o proxecto persoal do zaragozano Borja Laudo, unha indescriptible xoia musical, desas que hai que escoitar

 

Día 24:

20.00 h COCIERTO AUDITORIO MUNICIPAL  O MC alicantino Nach é un dos rapeiros máis veteranos e respetados do hip hop español.

 

20.00 CENTRO CULTURAL DE LA DIPUTACIÓN. CINE CLÁSICO “DESAYUNO CON DIAMANTES”

 

21.00H  CAFÉ CULTURAL AURIENSE Concerto-presentación da segunda edición do LIVE FOR MADNESS METAL FEST, Festival que se celebrará o sábado 10 de marzo na Sala Red Sounds de Ourense.

 

Na presentación estarán as bandas

 

OVERDOWN Metalcore Progresivo / Djent (Madrid)   myspace.com/overdownmusic

 

PRIMITIVE Metal / Hardcore  (Santiago DC)  myspace.com/fucking primitive

 

Posterior ó concertó haberá festa no Pub O Jato Nejro

 

 

 

 

 

Día 25:

20.30 H TEATRO PRINCIPAL , CONCIERTO

O sexteto de corda clásico, Hyperion Ensemble, tense convertido nunha das agrupacións musicais máis parabenizadas da música de cámara en Europa. O conxunto fundouse en 1996, con músicos das máis prestixiosas orquestras e agrupacions clásicas do vello continente.

PROGRAMA

L. Boccherini   Sexteto de cuerda nº 2 en Si b M, Op. 23/2, G. 455

F. Mendelssohn – Bartholdy  Quinteto de cuerda nº 2 en Si bemol

A. Dvorak  Sexteto de cuerda en La Mayor, Op. 48

 

Día 26:

 

12.00h Auditorio Municipal La Machina Teatro presenta “Grillos y Luciérnagas” un xogo poético con referencias ás luces, sons e en definitiva ó territorio máxico que é a noite.

19.00 Teatro Prinicpal “Querida Matilde”, unha comedia do dramaturgo estadounidense Israel Horovitz.

 Día 27: MUSEO MUNICIPAL , EXPOSICIÓN.“Naqueles Vellos pupitres”

 

 

Día 28:

EXPOSICION CAIXANOVA AUGA TESORO DE VIDA, CAIXANOVA, plaza mayor.

 

19.30.h Café Borea, Club de lectura de Orense, “El hombre de Vitruviopor Juanjo Lamelas.

 

Día 29:

19.30h. Edificio Politécnico, Incendies (Canadá, 2010), de Denis Villeneuve.

20.00h CINE  Centro Cultural de la Diputación “Cine e Vida” Organiza: Parroquia de San Pio X.

Ourense Cultural nº 19:1ª Quincena de Febrero

 

 

Día 1:

EXPOSiCIÓN MUSEO MUNICIPAL obra de Leandro “O MUSEO EN OBRAS”.

 

20.30h y 23.00   OUFF Y CINE CLUBE PADRE FEIJOO. “HabemusPapam” (Italia, 2011), de NanniMoretti. Versión orixinal subtitulada ó castelán. Cinebox. Premios:Festival de Cannes 2011: Sección oficial a concurso.

22.00 h Café Latino, 25 Aniversario Grabación de CD  en directo

 

 

 

Día 2:

 

 

19,30 h Ciclo de Música de Cámara Sen Batuta: Alain Meunier, Darío Mariño &Anne Lebozec. Paraninfo del Instituto Otero Pedrayo.

20.00h Colegio médico, “ Actualización en el diagnóstico y tratamiento en el cáncer de mama” Dr Camilo Álvarez

22.00 h Café Latino, 25 Aniversario Grabación de CD  en directo

 

 

 

 

 

Día 3:

 

20.30 h TEATRO PRINCIPAL: Gala Imos de curtas 2012. Entrada libre

- DOCUMENTAL LOBOS, DE XES CHAPELA

- VIDEOCLIP MARUJA DA CANSELA, DE TONHITO DE POI

- VIDEOCLIP RECUERDOS OLVIDADOS, DE DERROCHE

20.30h CENTRO CULTURAL DE LA DIPUTACION,3 FESTIVAL DE CINE CLÁSICO. Entrada libre “Con La Muerte en los Talones”

22.30 CONCIERTO SALA RED SOUNDS “WATIOS + 96ERS + BIGNANDO + JIMMY B”

 

 

Día 4:

ASOCIACIÓN AMENCER :Andaina “OS PITUFOS: NA PROCURA DA ESENCIA AZUL”

20.00 h CAFÉ CULTURAL AURIENSE CONCIERTO “Booze & Glory + Awaking The North + 16 Balas”

20.30 h COCIERTO TEATRO PRINCIPAL “MCarballo Trio y Miguel Costas”

20.30 h AUDITORIO MUNICIPAL , TEATRO “Leo Bassi: TheBest Of” Leo Bassi presenta TheBest Of, un espectáculo no que repasa o mellor da súacarreira e no que poderemos gozar coherdeirodunha estirpe de pallasos que fixo da risa un arma pacífica para o cambio. As relixións, a banca, a dereita, o capitalismo… Nada se escapa á crítica de Bassi, a arte que, libre de convencións, ofrece ao público unha experiencia apaixonante, sensacional, onde a provocación é unhalinguaxe e non un propósito.


Día 5:

 

MUSEO MUNICIPAL Clausura exposición “Leandro Sánchez: Museo en obras”

19.00h TEATRO PRINCIPAL” ‘E.R.’ (Algún día traballaremosxuntas)” Teatro

 

Día 6:

 

CENTRO CULTURAL DE LA DIPUTACIÓN , Exposición” Prego de Oliver

EXPOSICIÓN DE CERÁMICA DE CARMEN PIÑEIRO, Casa Da Xuventude

 

Día 7:

AMENCER EXPOSICIÓNS “O Entroido en Manzaneda” e “Nenos do mundo e a súa problemática”

17.00h librería La Región. Laura Gallego: Firma de Libros

 

Día 8:

20.30h y 23.00 OUFF y cine Clube Padre Feijoo “FourLions”. Cinebox Palmarés do Festival de Cannes

Día 9:

EXPOSICIÓN  Aula de NOGALICIA BANCO , Plaza Mayor “ Agua, la sangre de la Tierra” Fotografías de  Manuel Valcárcel


Día 10:

20.30h AUDITORIO MUNICIPAL Cándido Pazó: “Memorias dun neno labrego”  O actor e director Cándido Pazó realiza unha interpretación, entre o monólogo e o teatro unipersonal, de Memorias dun neno labrego, como homenaxe a Xosé Neira Vilas e á súa obra, 50 anos despois da súaprimeira publicación.

21.30h Café Cultural Auriense  CONCIERTO “Grises”

 

 

 

 

Día 11:

 

 


 

20,30 H AUDITORIO MUNICIPAL DE OURENSE “Dani Mateo: ‘PK2.0 Que Dios nos pille confesados”’PK2.0 Que Dios nos pille confesados, escrito, dirixido e perpetrado por Dani Mateo, un percorrido polos pecados capitais con sete monólogos humorísticos pensados para os luxuriosos, os avariciosos, os zampons, os envexosos, os irascibles, os lacazans e os soberbios.

20.30 h TEATRO PRINICPAL CONCIERTO DE ANA ALCAIDE .A especialista na viola de teclas Ana Alcaide, intérprete de música medieval, presenta o seu disco La cantiga de Fuego, no que pon música a algunas lendas de Toledo y regresa á sua visión da música sefardí.

22.30H concierto YOMELOMONTOSOLO. CONCIERTO TOTALMENTE ACUSTICO E INTIMO EN EL BAR “O RENQUE”C/DR TEMES, UNIVERSIDAD DE OURENSE, FRENTE EDIFICIO DE HIERRO

 

 

 

Día 12:

12.00 H AUDITORIO MUNICIPAL DE OURENSE, INFANTIL: “Té, chocolate, café” Cía Golfiños presenta Té, chocolate, café, unha viaxe sensorial e estimulante a través de palabras, música, poesía e teatro

19,00H CONCIERTO Teatro Principal “Recital do pianista  italiano Alessandro Marangoni “PROGRAMA: ROSSINI  e CHOPIN

SALA ALTERARTE , Campus Univesitario .Os críticos de arte de ESTADO CRÍTICO 10COMISARIOS10ARTISTAS, amosan nunha enorme proximidade ao feito artístico pois o feito de informar e criticar acerca das mostras que visitan, obrígalles a un profundo coñecemento do latexar artisitico do contexto cultural.

Día 13:

EXPOSICIÓN CENTRO CULTURAL DE LA DIPUTACIÓN , UxiaVeiga , acuarelas “PAISAXES DA ALMA”


Día 14:

GALERIA MANUEL MARQUEZ .c/ Dr Marañón  Exposición “Tábula Rasa” Selección de 15 obras que abarcan desde el expresionismo abstracto, el neopop y el materismo hasta la pintura metafísica.

 

Día 15:

20.30h y 23.00   OUFF Y CINE CLUBE PADRE FEIJOO .IL DIVO (Italia, 2008), de Paolo Sorrentino. Versión orixinal subtitulada ó castelán.Premios:Premio do xurado en Cannes 2009, 7 premios David di Donatello 2008, Mellor actor europeo 2008 (Toni Servillo)

Página 4 de 6« Primera...23456
top